František Ladislav Čelakovský
ÚKOL

Básník, prozaik, překladatel, bohemista a folklorista. Byl známým pro tvorbu ohlasové poezie, která napodobovala a oživovala lidovou tvorbu. Studoval filozofii, ale byl přistižen při četbě zakázané Husovy Postily z místní knihovny, do které neměl mít přístup - kvůli čemuž byl ze studia vyloučen. Studia pak už nikdy nedokončil. Byl vychovatelem a později redaktorem Pražských novin a jejich přílohy Česká včela. Když přišel i o toto místo, protože otiskl článek sympatizující s Poláky proti jejich utlačovateli - ruskému carovi, velmi existenčně strádal. V roce 1842 se mu podařilo stát profesorem slavistiky na univerzitě ve Vratislavi a později i na Pražské univerzitě.
Rád sbíral a studoval české a slovanské lidové písné a přísloví, která později vydal.
Měl v plánu vytvořit ohlasovou poezii všech slovanských národů, stihl však napsat pouze ohlasy ruské a české.
I přes cenzuru byl významným tvůrcem české básnické satiry, některá z jeho děl však nesměl publikovat.
Nejvýznamnější díla:
- Slovanské národní písně (1822, 1825, 1827): lidová poezie přeložená do češtiny
- Mudrosloví národu slovanského ve příslovích (1851): lidové písně považoval za studnici myšlenek a uměleckých hodnot, kterou lze obohatit i umělou poezii.
- Ohlas písní ruských (1829): napodobení ruské epiky tzv. bylin (písně o tom, co bylo), oslavuje hrdinství a sílu.
- Ohlas písní českých (1839): vznikal velmi dlouho, vyjadřuje zde český lidový život z konce 19 století. Jsou zde skladby lyrické, milostné, žertovné a satirické.
Zdroje:
- GALÍK, Josef. Panorama české literatury: (literární dějiny od počátků do současnosti). Olomouc: Rubico, 1994. ISBN 80-85839-04-0.
- Lexikon české literatury: osobnosti, díla, instituce. Praha: Academia, 2000. ISBN 80-200-0797-0.