Karel Havlíček Borovský


ÚKOL

Naskenujte QR kód, vyberte z nabídky úryvků epigramy a na základě jejich společných znaků definujte do herního deníku žánr epigramu.

Novinář, satirik a překladatel Borovský působil v mládí coby vychovatel v Rusku. Tam poznal krutou realitu ruské zaostalosti a po návratu do vlasti se stal čelním kritikem českého panslavismu.

Borovský proslul zejména coby zakladatel českého politického novinářství a literární kritik, mezi jeho nejtypičtější výtvory patří epigramy a polemiky. Publikoval například v Pražských novinách, posléze ve vlastním deníku Národní noviny či časopisu Slovan. Kvůli jeho protirakouské a protiabsolutistické satiře byl často obětí státní cenzury, na konci roku 1851 byl dokonce zatčen a odvezen na čtyři léta internace do Brixenu. Následně silně ochořel a zemřel v Praze nedlouho po své ženě Julii. Po smrti se stal symbolem českého boje proti rakouskému útlaku.

Nejvýznamnější díla:

  • Epigramy (1845): Soubor vznikl při Borovského pobytu v Rusku. Kritizuje v něm společnost a její poměry, přičemž jsou samotné epigramy rozděleny do pěti kategorií podle toho, komu jsou určeny - církvi, králi, vlasti, múzám a světu.
  • Tyrolské elegie (1852): Zpracování vlastní nucené cesty do brixenské internace v kombinaci s rozsáhlou satirickou a opovrhující kritikou tehdejšího rakouského absolutismu.
  • Král Lávra (1854): Borovského svébytná satira na motivy irské pověsti o králi Midasovi.
  • Křest svatého Vladimíra (1877): Delší satirická skladba, která vzniká během Havlíčkova pobytu v Brixenu

Zdroje:

  • POLÁŠKOVÁ, Taťána, Dagmar MILOTOVÁ a Zuzana DVOŘÁKOVÁ. Literatura: přehled středoškolského učiva. 3. vydání. Třebíč: Vyuka.cz, 2015. Maturita (Vyuka.cz). ISBN 978-80-86873-14-5.
  • GALÍK, Josef. Panorama české literatury: (literární dějiny od počátků do současnosti). Olomouc: Rubico, 1994. ISBN 80-85839-04-0.

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky